Неділя, 23.06.2024, 04:05
Вітаю Вас Гість | RSS

BESTGEO

Головна Реєстрація Вхід
Меню сайту
Друзі сайту
Інформери
Курсы наличного обмена на сегодня
Traveler IQ

The Traveler IQ challenge ranks geographic knowledge of cities such as: Jacksonville, Cincinnati or Greenville by comparing results against 8,436,585 other travelers.

20. Підземні води

Утворення підземних вод. Вода, що міститься в порожнинах, тріщинах, порах гірських порід у верхніх шарах земної кори, називається підземною. Вона утворюється від просочування вод атмосферних опадів.

Гірські породи відрізняються одна від одної за певними властивостями. Найголовніша властивість — здатність пропускати воду. Легко пропускають воду пісок, гравій, галька. Вони — водопроникні. Затримують воду глина, пісковик, глинястий сланець, граніт. Ці породи — водотривкі. Земна кора складається з водопроникних та водотривких шарів (пластів) гірських порід, що чергуються. Вода, просочуючись униз, заповнює проміжки водопроникної породи, утворює водоносний шар. Водоносних шарів в одній місцевості може бути кілька на різних глибинах.

Види підземних вод. За умовами залягання підземні води поділяються на верховодку, грунтові води та міжпластові. Верховодка — сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід. Вона в посушливий період року випаровується.

Ґрунтові води лежать суцільним шаром недалеко від поверхні і можуть рухатися по водотривкому шару. їх рівень то підвищується, то знижується залежно від кількості опадів. Використовуються в побуті (колодязі) та для зрошення. Міжпластові води лежать у водоносних шарах між двома водонепроникними шарами. Їх рівень постійний, вода чиста, перебуває в русі по нахилу водотривкого шару. Міжпластові води, що залягають у ввігнутих шарах порід під постійним тиском, називаються артезіанськими. Якщо в цьому місці пробурити свердловину, то вода сама буде виливатися на поверхню або навіть фонтанувати.

Підземні води в річкових долинах, ярах, балках можуть виходити на поверхню, утворюючи джерела.

На великих глибинах підземні води часто містять у собі розчинені солі та гази. Такі води називаються мінеральними, їх використовують з лікувальною метою. Підземні води з температурою вище 20°С називаються термальними. Вони перебувають на великих глибинах або в районах вулканічної діяльності, де виходять на поверхню у вигляді гарячих джерел або гейзерів.

Робота підземних вод. Підземні води проводять велику роботу в товщі земної кори. Розмиваючи і розчиняючи осадові породи, вони утворюють підземні печери, озера, річки (карсти), підходячи близько до поверхні, сприяють виникненню оазисів у пустельних районах.

Підземні води викликають і катастрофічні явища, такі, наприклад, як зсуви, особливо поширені на схилах річок (район Києва) і морів (район Одеси, Ялти). Тіло зсуву повільно просувається схилом, ковзаючи по шару вологої глини під дією сили тяжіння. Зсуви руйнують дороги, будови, знищують сільськогосподарські угіддя. Для запобігання зсувів укріплюють схили, садять дерева, відводять грунтові води.

Висновки

1. Підземною називають воду, що міститься у пустотах, тріщинах, порах гірських порід у верхній частині земної кори.

2. За умовами залягання розрізняють: верховодку, ґрунтові води, міжпластові води.

3. Міжпластові води, що перебувають під напором, називають артезіанськими.

4. За температурою виділяють холодні і термальні води, за складом — прості і мінеральні.


< Попередня сторінка      Вгору      Наступна сторінка >

Форма входу
Гості сайту
Пошук
Календар
«  Червень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Валюта
Калькулятор
free counters

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz