Людина ще мало знає про Океан, хоч багатства його відомі давно. Океан здавна годував людей, даючи їм рибу, молюсків, водорості. З морської води добувають сіль. Людина знає, що Океан населяє безліч тварин і рослин. Але й тепер відкриває все нові й нові види мешканців морських глибин.
Біологічні ресурси океану. Всі живі організми, що людина використовує для власних потреб, називають біологічними ресурсами. Залежно від умов існування у Світовому океані виділяють три основні групи живих організмів: планктон, нектон, бентос.
Планктон — організми поверхневого шару води, які пасивно переносяться хвилями і течіями. Це мікроскопічні водорості, дрібні рачки, риб'яча ікра та личинки різних тварин, медузи, бактерії.
Нектон — організми, які живуть у товщі води і активно пересуваються: риби, кальмари, восьминоги, дельфіни, кити, тюлені, черепахи.
Бентос — організми, що живуть на дні моря. Вони ведуть або придонний спосіб життя (водорості, коралові поліпи, губки), або зариваються в ґрунт (морські черви, молюски), або повзають по дну (морські зірки, краби) чи вільно плавають біля дна (камбала, скат).
Мінеральні ресурси Океану. На дні і під дном Океану зберігаються величезні запаси мінеральних ресурсів (корисних копалин). Нині на шельфі Океану добувають нафту, газ, кам'яне вугілля, бурштин, залізні руди, алмази, золото. Почалося освоєння ложа Океану. Тут виявлено великі запаси залізної руди і марганцю, що значно перевищують запаси суходолу. Сама океанічна вода — це рідка руда: 3,5% її становлять тверді мінеральні речовини.
Океан може врятувати людство від загрожуючого водного голоду. В окремих країнах світу опріснюють морську воду, хоч це й дорогий процес (країни Перської затоки, США).
Енергетичні ресурси. Енергія припливів і відпливів використовується людиною для одержання електроенергії. Вже в багатьох країнах світу (Франція, США, Росія, Японія) працюють припливні електростанції (ПЕС). Ще недостатньо використовується енергія хвиль, морських течій, тепла, що виділяється морями й океанами. Це — завдання майбутнього.
Океан і людина. Протягом багатьох століть людина використовує багатства Океану. Разом з тим знищуються окремі види тварин, стає менше риби, океанічні води забруднюються відходами виробництва. Нині виникає проблема економного використання багатств Океану, охорони його ресурсів. Для цього укладаються міжнародні угоди, за якими Океан охороняється від забруднення, безконтрольного вилову риби, знищення рідкісних його мешканців. Це — проблема всього людства.
Висновки
1. Світовий океан багатий на біологічні, мінеральні, водні, енергетичні ресурси, які людина використовує в своїй діяльності.
2. Необхідно дуже обережно використовувати багатства Океану. Безконтрольна експлуатація може призвести до знищення Світового океану, а разом з ним загине людство.
< Попередня сторінка Вгору Наступна сторінка >