Субота, 20.04.2024, 09:22
Вітаю Вас Гість | RSS

BESTGEO

Головна Реєстрація Вхід
Меню сайту
Друзі сайту
Інформери
Курсы наличного обмена на сегодня
Traveler IQ

The Traveler IQ challenge ranks geographic knowledge of cities such as: Jacksonville, Cincinnati or Greenville by comparing results against 8,436,585 other travelers.

6. Способи зображення Землі

Глобус — об'ємна модель Землі. Масштаб. Ти вже знаєш, яку форму та розміри має Земля. І як би не намагалися зробити її копію в натуральну величину, це не вдається. Отже, зображення слід зменшити. Як? (Пригадай з уроків математики, що таке масштаб.)

Масштаб показує, в скільки разів відстань на малюнку, кресленні, плані чи карті менша за відстань на місцевості.

Масштаб, записаний у вигляді дробового числа, називають числовим. Він показує, що зображення на глобусі зменшено в 50 000 000 раз порівняно з дійсними розмірами Землі. Отже, 1 см на глобусі відповідає 50 000 000 см (500 км) на місцевості.

Крім числового, надписують іменований масштаб, виражений словами. Наприклад: в 1 см — 500 км. Подивися уважно на глобус і знайди іменований масштаб.

Іноді застосовують лінійний масштаб (особливо на планах і картах). Він являє собою пряму лінію, поділену на рівні частини, звичайно сантиметри. Поділки відповідають відстані на місцевості. Першу поділку зліва від нуля ділять на дрібніші частини для одержання точних результатів вимірів. При цьому використовують циркуль-вимірювач.

Глобус — модель Землі, що в загальних рисах зберігає її форму, зменшену в десятки мільйонів разів. На ньому всі материки, океани, моря показані в повній відповідності з їх положенням на земній кулі.

Шкільні глобуси мають звичайно масштаб 1 : 50 000 000.

Масштаб глобуса однаковий у всіх точках зображення. Відстані на глобусі вимірюються гнучкою металевою лінійкою або ниткою. Здобута в сантиметрах відстань переводиться по іменованому масштабу у відстань на місцевості.

План, карта, умовні знаки, масштаб плану та карти. Хоч глобус досить точно відтворює обриси суходолу Землі, користуватися ним не завжди зручно. Більш зручні для користування зображення Землі та її частин на площині, папері. Розглянемо в підручнику або в атласі зображення поверхні Землі. Це малюнок, аерофотознімок та план місцевості. Чим вони відрізняються один від одного? На плані місцевості всі предмети зображують умовними знаками.

Загальноприйняті умовні знаки використовують при складанні всіх планів місцевості. (Постарайся їх запам'ятати.) На географічній карті, як і на плані місцевості, об'єкти також зображують умовними знаками (див. атлас).

План місцевості — зображення умовними знаками та в мас¬штабі невеликої ділянки місцевості.

Географічна карта — зображення умовними знаками і в масштабі великої території або всієї планети.

Усі види умовних знаків поділяються на контурні, значкові, лінійні. Контурні знаки передають дійсні розміри об'єкта, вони складаються з контура і його заповнення кольором або штриховкою. Наприклад, ліс, болото, озеро на плані місцевості, гори, рівнини, глибини морів і океанів, контури материків та ін. на географічній карті (див. атлас). Значкові знаки у вигляді геометричних фігур, символів, малюнків показують об'єкти, які неможливо позначити в масштабі плану чи карти. Наприклад: джерело, криниця, школа на плані місцевості, знаки корисних копалин, кружки міст, вершини гір та їх висота на картах (див. атлас). Лінійні знаки передають на плані та карті лінійні об'єкти: дороги, річки, кордони тощо. їх довжину подано в масштабі, ширину — ні.

Залежно від величини зображуваної території й розмірів самої карти використовують різні масштаби. Чим менша зображувана територія і чим більше подробиць її зображення, тим масштаб карти більший. Ці карти називають великомасштабними. Такі масштаби мають плани місцевості (М 1:5000 і більші). Великомасштабними бувають і топографічні карти (М від 1:5000 до 1:200 000). Такі карти досить детально зображують порівняно невеликі території і використовуються у військовій справі, будівництві, при прокладанні доріг, під час туристських походів, у сільському господарстві тощо.

Та найчастіше людині необхідно зобразити на карті величезні території материків, океанів, окремих країн або їх частин, а іноді і всю планету. В таких випадках використовують дрібний масштаб. Такі карти називають дрібномасштабними. Карти шкільних атласів, настінні карти — дрібномасштабні. Наприклад, карта півкуль у шкільному атласі має масштаб 1:90 000 000 (в 1 см — 900 км), карта України — 1:6 000 000 (в 1 см — 60 км). При цьому масштаб першої карти дрібніший, а другої — більший.

На плані та карті неможливо показати всі найдрібніші об'єкти на місцевості. Вони заважали б читати зображення. Тому на план та карту наносять тільки головні (основні) з них, тобто зображення узагальнюють. Чим дрібніший масштаб карти, тим зображення більш узагальнене. (Чому? Порівняй в атласі план місцевості та карту півкуль.)

План та карта — це зменшене умовно-знакове узагальнення зображення земної поверхні на площині, виконане у масштабі.

Географічні карти із зображенням природних об'єктів (материків, океанів, гір, рівнин, річок, озер та ін.) називають фізичними. Наприклад, фізична карта півкуль, фізична карта України.

Висновки

1. Розрізняють кілька видів зображення Землі або її окремих ділянок: глобус, план місцевості, географічна карта, малюнок, аерофотознімок.

2. Усі види зображень (крім малюнка) виконуються в масштабі. Масштаб — умовна міра, що показує, в скільки разів відстань на малюнку, кресленні, плані чи карті менша за відстань на місцевості. Розрізняють масштаб: числовий, іменований, лінійний.

3. План місцевості — це креслення невеликої ділянки земної поверхні, виконане у певному масштабі.

4. Географічна карта — зменшене зображення земної поверхні, на якому географічні об'єкти позначені умовними знаками.

         5. Правильне уявлення про земну поверхню передає тільки глобус — зменшена копія Землі. Географічні карти не завжди точні.


         < Попередня сторінка   Вгору   Наступна сторінка >

Форма входу
Гості сайту
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Валюта
Калькулятор
free counters

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz